Бъдни вечер наближава и се чувствам длъжен да споделя една простичка рецепта, която отнема доста време, но пък не изисква големи усилия и ще доведе до това, че ще ме споменете с добро в тази светла нощ.
Една чаена чаша боб – не е нужно да е някакъв по-специален, обикновен стар фасул от магазина или от пазара върши работа, ориентирайте се към дребен до среден размер, по-едрите сортове са сякаш по-подходящи за бобена салата, на която със сигурност ще се спра в незнаен ден и час. Накисва се за една нощ във вода, на сутринта водата се изхвърля, бобът се измива добре и се слага да заври със студена вода. След завирането отново изхвърляме водата, отцеждаме и измиваме. Нито накисването и измиването, нито завирането и новото измиване, ще дадат резултата, заради който се правят – той е непостижим, но поне ще имате вътрешното спокойствие, че сте спазили ритуала и сте направили всичко необходимо.

В дълбока тенджера се поставят бобът и три-четири чаени чаши студена вода. Нарязваме на ситно, като зарчета за табла, една голяма глава лук, един голям морков, целина, пащърнак, една голяма червена чушка – аз предпочитам суха. Специално за моркова ми се стори, че плахо гласче от задните редове попита колко голям – голям и малък са разтегливи понятия, вслушайте се във вътрешния си глас.
Всичко това завира и после ври под капак, на тих огън, около час и половина. След това добавяме един добре узрял настърган на едро домат (или шепа настъргани чери домати), джоджен (гьозум), сол, черен пипер, сладък и лют червен пипер. Да не се прекалява с подправките – патриотизмът има и други измерения. Три супени лъжици слънчогледово олио, разбъркваме всичко, затваряме капака и спираме котлона.
Сега пред нас има два пътя – за разлика от повечето житейски ситуации, и двата са верни.
Вариант първи: Загряваме фурната на 180 градуса (може и на вентилатор, но тогава на 160 градуса), изсипваме амброзията в тава, разбъркваме леко и запичаме за час и половина. Като под-вариант – може отгоре да се покрие с домати на шайби и леко задушен лук, нарязан на едро. Може и да не се покрива.
Вариант втори: Изсипваме в глинено гърне с капак, разбъркваме, слагаме го в студена фурна и пускаме вентилатора на 160 градуса, и така два часа. Може и два и половина.
По време на първата топлинна обработка (варенето на боба), опукваме две-три шепи люти чушки в сух тиган, после ги мариноваме за няколко часа в зехтин, винен оцет, мед, сол, копър, смачкан чесън, настъргани морков и целина. Пропорции за маринатата – на око, да има! Оставяме в хладилника, в затворен съд – за да не губим от ароматните компоненти.
Тези чушки, паница царска туршия и хубав хляб (може и традиционната содена питка) са идеалните добавки към нашия боб. Ако държите на определен брой постни ястия на трапезата, винаги може да допълните, като артистично разхвърляте орехи, фурми, мандарини, маслини, чесън… Нека да няма ошав!

Сега мога да напиша и ще бъде вярно, че всичко това идеално се съчетава с ризлинг с малко остатъчна захар или дори с леко охладен малбек, ама няма да го напиша. Ако имате бутилка ракия в хладилника (шегувам се – знам, че имате) – две-три ракии определено ще допринесат за извисяването, към което се стремим.
Last but not least – въздържайте се от фойерверки в тази нощ, пък и в други нощи – стресиращо е за бебетата, които спят, и за кучетата.
Author/Автор: Радослав Радев